Bebelusul care nu a scos nici un sunet

ionut

Asistenta a pus micuțul bebeluș inert în brațele lui Vlad. Băiețelul l-a ținut cu grijă, cu degetele tremurând. „E în regulă,” i-a șoptit Vlad, lacrimile curgându-i pe obraz. „Acum ești în siguranță. Frățiorul tău e aici.”

Apoi — un sunet abia perceptibil, dar real. Un scâncet slab, ca o bătaie de inimă uitată de lume. Nimeni nu a spus nimic pentru o clipă, gândindu-se că poate doar li s-a părut.

Dar apoi, din nou — un gângurit firav, urmat de un oftat mic. Vlad a tresărit și s-a uitat la bebelușul din brațele lui, iar ochii i s-au mărit. „Mami… mami! A scos un sunet! A scos un sunet!”

Asistenta a încremenit. A smuls ușor copilul din brațele lui Vlad și a alergat cu el spre hol, strigând după neonatolog. Un haos liniștit s-a pornit. Mihai și Andreea au rămas în cameră, prea șocați să mai spună ceva. Doar Vlad plângea și repeta cu voce tremurată: „Ți-am zis că o să-l protejez…”

Advertisements

Cinci minute. Zece. Nimeni nu se întoarce. Apoi ușa se deschide larg și intră doctorița Lupu, cu ochii umezi. „Nu pot să cred că spun asta,” zice ea cu voce joasă, dar clară, „dar copilul vostru trăiește. Respiră singur. E slab, dar e aici.”

Andreea a izbucnit în plâns. Mihai a căzut în genunchi și a dus mâinile la față. Vlad s-a apropiat de mama lui și a luat-o de mână, iar ea l-a strâns cu atâta forță, încât degetele i-au înțepenit.

„Îi vom face toate testele. Nu știm dacă a suferit vreo leziune cerebrală. A fost lipsit de oxigen aproape zece minute,” a continuat doctorița. „Dar momentan… momentan e un miracol.”

Zilele care au urmat au fost un amestec de speranță, teamă și rugăciuni. Micuțul bebeluș, pe care l-au numit Radu, era hrănit prin perfuzie și ținut într-un incubator. Medicii nu promiteau nimic, dar nici nu excludeau nimic. Mihai stătea ore întregi lângă el, privind firicelul acela de viață care se zbătea să se agațe de lume.

Andreea, în ciuda durerii fizice și emoționale, se ridica în fiecare dimineață devreme pentru a-l vedea pe Radu. Își trecea degetele peste plasticul rece al incubatorului și-i spunea povești. Îi spunea cât de iubit este, cât de mult l-au așteptat, și mai ales cât de mult îl așteaptă acasă, frățiorul lui, Vlad.

Vlad, deși prea mic pentru a înțelege gravitatea lucrurilor, părea transformat. Nu mai era doar un băiețel care visa să aibă un frate — devenise deja unul. Făcea desene pentru Radu, le lipea de peretele camerei de spital și întreba asistentele dacă poate să-i citească din cărțile lui preferate.

La o săptămână după naștere, Radu a deschis ochii. Un albastru pal, pierdut într-o lume prea mare. Andreea a plâns ore întregi în acea zi. Era prima dată când și-a văzut copilul privind-o, chiar dacă fără focus, fără sens. Dar era acolo. Trăia.

Totuși, nu era ușor. În ziua a zecea, o infecție puternică aproape i-a curmat din nou viața. Andreea și Mihai au dormit pe scaunele din sala de așteptare, iar Vlad a rămas la bunici, întrebând în fiecare oră dacă „frățiorul e bine”.

Dar micuțul Radu a luptat. Corpul lui fragil a înfruntat febra, respirația grea, convulsiile. Medicii au fost rezervați, dar tot mai mirați de puterea lui.

În a douăzeci și una zi, o veste a schimbat totul: „E stabil. Poate merge acasă în două săptămâni.”

Când l-au adus acasă, întreaga scară de bloc i-a aplaudat. Vecinii îi întâmpinau cu flori, bunicile plângeau, iar Vlad… Vlad dansa în cerc, ținând în mâini o pancartă pe care scria cu litere mari și stângace: „BINE AI VENIT, FRATELE MEU!”

Viața nu s-a întors la normal, ci a devenit o altă normalitate. Radu necesita îngrijiri speciale. Suferea de un ușor retard neuro-motor și trebuia dus frecvent la terapii de stimulare. Andreea a renunțat la serviciu pentru a se dedica total copilului. Mihai a început să lucreze suplimentar. Tensiunile nu au întârziat să apară. Oboseala, stresul, datoriile…

Într-o seară, Andreea stătea în baie, cu capul în mâini. Se simțea epuizată. Nu mai era femeia radiantă dinaintea sarcinii. Avea cearcăne adânci, părul cădea, iar corpul o trăda în fiecare zi. Dar apoi a auzit râsetul celor doi băieți din sufragerie. Vlad îl învăța pe Radu să imite sunete de animale. Radu râdea, iar râsul lui era muzică vie.

Andreea s-a ridicat. A ieșit din baie, a mers până la ușa sufrageriei și s-a uitat la ei. Radu era înfășurat într-o păturică cu girafe, iar Vlad îl ținea de mânuță. Nu și-a dat seama când a început să plângă, dar Mihai a apărut în spatele ei și a îmbrățișat-o.

„Știu că e greu,” i-a spus el. „Dar uite ce-am făcut. Uite ce putere are familia asta.”

Timpul a trecut. Radu a împlinit un an. A făcut primii pași ținut de mânuță, în aplauzele tuturor. Terapia funcționa. Greutățile nu dispăruseră, dar parcă nu mai cântăreau la fel.

Într-o zi, Vlad s-a întors de la școală și a găsit-o pe Andreea în bucătărie. „Mami,” a zis el, „ai spus că Dumnezeu l-a trimis înapoi pe Radu, nu?”

„Așa cred,” a răspuns ea, zâmbind.

„Atunci poate că m-a ascultat. Poate că promisiunea mea a contat.”

Andreea l-a strâns în brațe, simțind că inima i se umple. În mijlocul durerii, în mijlocul fricii, s-a născut nu doar un copil, ci o familie mai puternică.

Un miracol nu vine întotdeauna în sunetul clopotelor sau în lumina orbitoare. Uneori vine în șoapta unui frățior, în ochii unui bebeluș care deschide pentru prima dată lumea, în râsul copiilor într-o sufragerie din Brașov.

Și vine, mai ales, atunci când cineva refuză să renunțe.