Intamplarea de la mormantul sotiei

ionut

După un an și jumătate, am cerut-o în căsătorie. A spus „da” cu lacrimi în ochi. Pentru prima dată după mulți ani, am simțit speranță. Dar, pe măsură ce nunta se apropia, frica veche a reapărut.

O trădam pe Andreea, căsătorindu-mă cu altcineva? În seara dinaintea nunții, am mers la Cimitirul Bellu, cu un buchet de crini — florile preferate ale Andreei.

Am îngenuncheat în fața mormântului ei, cu ploaia pătrunzându-mi costumul, și am șoptit: „Îmi pare rău. Nu știu ce fac. O iubesc pe Clara, dar încă te iubesc și pe tine. Cum pot să mă opresc?” Mi s-a frânt vocea. Un tunet a răsunat în depărtare. Și atunci — în spatele meu — o voce a spus: „Daniel?”

Am tresărit, simțind cum inima mi se urcă în gât. M-am întors brusc și, pentru o clipă, mi s-a părut că am halucinații. În lumina slabă a felinarelor din cimitir și sub ploaia care curgea șiroaie, silueta unei femei stătea nemișcată, la câțiva pași de mine. Avea un pardesiu lung, ud leoarcă, și părul castaniu lipit de obraji. M-am ridicat încet de pe genunchi, fără să-mi pot desprinde ochii de figura ei. Nu era Andreea, dar semăna izbitor de mult. Aceeași înălțime, aceleași trăsături delicate, același mod de a privi, de parcă ți-ar fi citit sufletul.

Advertisements

„Scuze… nu voiam să te sperii,” a spus ea, cu o voce stinsă.

„Cine ești?” am întrebat, încercând să-mi recapăt glasul.

„Mă numesc Larisa. Știu că pare ciudat, dar… vin aici de câteva luni. Mormântul de lângă… e al fratelui meu. Am trecut de multe ori pe lângă mormântul Andreei și… nu știu, ceva m-a făcut să mă opresc. Am citit numele, data… și te-am văzut de mai multe ori aici. Plângeai, vorbeai cu ea. Mi s-a părut… că o iubești cu o disperare pe care rar o vezi.”

Am rămas mut. Ploaia nu mai conta, nici frigul. Ceva în privirea acelei femei mă țintuia locului.

„Mi-a murit fratele într-un accident, acum un an,” a continuat ea. „Nu pot să trec peste. Nici eu nu pot. Am crezut că sunt nebună, că sunt singura care simte că moartea nu închide nimic, ci doar deschide o rană care nu se vindecă niciodată. Dar văzându-te aici, am înțeles că nu sunt singură.”

Am simțit cum o lacrimă mi se prelinge pe obraz. Nu știam de ce. Poate era ușurarea de a nu mai fi singur în durere. Poate era acel amestec ciudat de tristețe și recunoștință.

„Mă căsătoresc mâine,” i-am spus, privind din nou spre mormântul Andreei. „Și mă simt ca un trădător.”

Larisa a zâmbit cu tristețe. „Poate nu e trădare. Poate e doar… felul nostru de a supraviețui.”

Am tăcut amândoi, ascultând ploaia care cădea constant. Apoi a rostit ceva ce n-am să uit niciodată:

„Dragostea nu moare, Daniel. Se transformă. Poate că Andreea nu te-ar fi vrut singur. Poate că iubirea voastră a fost atât de puternică, încât ți-a dat forța să mai iubești o dată.”

Am plecat din cimitir cu hainele ude, dar cu sufletul puțin mai cald. Nici Clara, nici altcineva nu mi-ar fi putut da răspunsul de care aveam nevoie. Dar acea străină, cu propria durere, m-a făcut să înțeleg că nu o lăsam pe Andreea în urmă. O luam cu mine, într-o formă diferită.

A doua zi dimineață, m-am trezit devreme. M-am uitat în oglindă, mi-am ajustat cravata și mi-am trecut degetele peste fotografia mică a Andreei pe care o țineam în portofel. Am zâmbit trist, apoi am ieșit din casă.

La biserică, Clara era radiantă. Rochia ei simplă, dar elegantă, o făcea să pară un înger coborât printre oameni. M-a privit cu o ușoară teamă, de parcă se întreba dacă sunt cu adevărat prezent. Am luat-o de mână și i-am șoptit:

„Sunt aici. Complet.”

Jurămintele le-am rostit cu voce fermă, dar în gând, Andreea era acolo. Nu ca o umbră, ci ca un sprijin. Ca un „e-n regulă” rostit în tăcere.

Petrecerea de după a fost caldă, discretă, exact cum ne dorisem. Dar momentul cu adevărat neașteptat a venit spre sfârșitul serii, când o bătrână necunoscută s-a apropiat de mine și mi-a întins un plic alb. M-a privit în ochi cu o solemnitate apăsătoare.

„Mi-a spus să vi-l dau în ziua în care vă recăsătoriți,” a zis simplu, apoi a dispărut în mulțime.

Am rămas cu plicul în mână, tremurând. L-am deschis într-un colț mai liniștit al localului, iar înăuntru era o scrisoare. Era scrisul Andreei.

Dragă Daniel,

Dacă citești asta, înseamnă că ai avut curajul să mergi mai departe. Bravo. Îți scriu scrisoarea asta cu luni înainte de accident. Da, știu ce o să zici: „De ce ai făcut asta?” Pentru că te cunosc. Știu că dacă ceva mi s-ar întâmpla, te-ai închide în tine. Ai fi un erou tăcut, dar sfâșiat. Așa că m-am gândit să-ți las ceva. Nu ca să-ți provoc lacrimi, ci ca să-ți amintesc ceva: te iubesc. Și te voi iubi mereu.

Nu vreau să fii singur. Nu vreau ca dragostea noastră să fie o ancoră, ci o punte. Dă-ți voie să simți din nou. O să-ți fie teamă. O să te simți vinovat. Dar nu ești. Ai dreptul la fericire. Dacă femeia care e lângă tine te face să zâmbești dimineața, atunci înseamnă că e aleasa. Și eu sunt fericită pentru tine.

Rămân o parte din tine, dar nu-ți cer să rămâi al meu.

Cu toată dragostea,
Andreea

Am închis ochii și am simțit cum lacrimile îmi udă obrajii. Clara a venit lângă mine și m-a privit îngrijorată.

„Totul e în regulă,” am spus, strângând-o în brațe. „Totul e, în sfârșit, în regulă.”

După nuntă, viața noastră a început calm. Fără artificii, fără mari promisiuni. Dar cu sinceritate. Clara era genul de om care înțelegea tăcerile, iar eu învățam, încet, să trăiesc fără vină.

Într-o seară, i-am povestit despre întâlnirea cu Larisa din cimitir. A ascultat fără să întrerupă. Apoi mi-a spus:

„Durerea te unește cu oameni pe care nu i-ai fi cunoscut altfel. Poate că ea a fost acolo și pentru tine, dar și tu ai fost acolo pentru ea.”

Și avea dreptate.

Timpul a trecut. Am plantat crini în grădina noastră, pentru Andreea. În fiecare primăvară, înfloresc. Clara îi udă cu grijă. Și uneori, o văd cum stă câteva clipe în liniște lângă ei, de parcă și-ar înclina capul în semn de respect față de o femeie pe care n-a cunoscut-o, dar pe care a ajuns s-o prețuiască prin mine.

Poate că viața nu e despre a alege între trecut și viitor. Poate că e despre a le ține împreună, în același suflet.

Iar eu, Daniel Popescu, am învățat să iubesc din nou. Fără vină. Fără frică. Cu recunoștință.