Când s-a închis ușa în urma noastră, două gânduri mi-au invadat mintea: Ori tatăl meu murise îngropat în datorii… ori ascunsese ceva atât de mare, încât m-a urmat până în acea încăpere. Directorul a rotit monitorul spre mine. Și când am citit primul rând de pe ecran, mâinile au început să-mi tremure.
Pentru că pe acel ecran, în partea de sus, era scris cu litere mari și albastre:
„Cont fond de siguranță, titular: Niculae Georgescu – Beneficiar: Maria Georgescu.” Iar dedesubt, cifra afișată era atât de absurd de mare, încât am crezut, pentru o fracțiune de secundă, că era o eroare de sistem.
„Două milioane patru sute șaptezeci de mii de euro.”
Mi-au fugit ochii pe ecran, apoi la director, apoi iar pe ecran.
„E o glumă?” am întrebat cu un hohot scurt, care semăna mai mult a sughiț decât a râs.
Directorul a clătinat încet din cap. Rareș stătea în picioare, în colțul încăperii, cu privirea în pământ.
„Nu e o glumă, doamnă. Tatăl dumneavoastră a deschis acest cont acum douăzeci și trei de ani, la o sucursală din București. În fiecare an a depus sume consistente. Ultima depunere… chiar în săptămâna în care a murit.”
Mi-au amorțit degetele. „Dar… tata era portar la liceul din cartier. N-a avut niciodată mai mult de o pereche de pantofi. Cum să…?”
Directorul m-a privit lung, apoi a spus:
„Poate nu v-a spus tot.”
A urmat o liniște apăsătoare, spartă doar de zumzetul aerului condiționat. Am simțit cum în mine se ridică un val de întrebări, confuzii și furie.
„Și ce e cu nota atașată?” am întrebat, cu glasul stins.
Directorul a deschis un document pe ecran. A început să citească cu voce tare, dar blând:
‘Pentru fiica mea, Maria. Dacă citești asta, înseamnă că nu mai sunt. Știu că n-am fost cel mai deschis tată. Dar fiecare leu pe care l-am pus aici a fost pentru tine. Să ai cândva un nou început. Să nu depinzi de nimeni. Și să știi că, în felul meu tăcut, te-am iubit mai mult decât orice în lumea asta.’
Mi-au dat lacrimile instantaneu. N-am plâns, am… izbucnit. Am simțit cum durerea și dorul, toate lucrurile nespuse dintre mine și tata, s-au prăvălit peste mine în acel birou impersonal, cu pereți de sticlă și rafturi cu dosare.
Am ieșit din bancă legănându-mă pe picioare, cu trolerul în spate, dar și cu o bruscă senzație de ușurare. În acea zi, nu mi-a fost rușine că plânsesem în fața tuturor. Mi-a fost rușine că trăisem atâta vreme fără să știu cine fusese, de fapt, tatăl meu.
În zilele care au urmat, am mers la notar. Am semnat hârtii. Am fost sunată de consilieri financiari și avocați. Toți vorbiseră cu respect și uimire despre tatăl meu, despre discreția lui, despre alegerile inteligente pe care le făcuse cu banii.
Dar eu nu voiam banii. Voiam să-l mai am. Să-i pun întrebări. Să-i spun că mi-e dor. Că-mi pare rău.
Am aflat, treptat, că tata fusese investitor tăcut într-o mică firmă de IT care, între timp, ajunsese să fie vândută unui gigant internațional. Nu spusese nimănui. Nici măcar mamei, înainte să plece de acasă. Avea o cutie metalică în debara, cu dosare vechi, acte notariale, și un jurnal scris de mână, pe care îl lăsase la un notar din Brașov, cu rugămintea să mi-l înmâneze la moartea lui.
În jurnal scria cum în fiecare lună se ducea personal să depună banii. Cum tăia din puținul lui ca să poată pune ceva deoparte pentru mine. Și cum, în ciuda a tot ce părea în exterior, nu și-a pierdut niciodată speranța că într-o zi voi avea parte de o viață mai bună.
Cu banii moșteniți, mi-am închiriat un apartament modest într-un cartier liniștit din Cluj. M-am înscris la un curs de reconversie profesională în IT, ironic, în același domeniu unde tata făcuse avere fără să spună nimănui. Într-o zi, în timp ce parcurgeam mailurile vechi, am găsit un mesaj de la el, scris cu câteva luni înainte să moară, dar niciodată trimis:
„Dacă vei citi vreodată asta, înseamnă că ai descoperit secretul meu. Să nu te simți vinovată. Am făcut totul din iubire. Iar iubirea nu cere explicații.”
Am ieșit atunci pe balcon cu telefonul în mână și am privit cerul. L-am iertat. L-am iubit. L-am înțeles. Poate nu fusese perfect, dar fusese al meu. Și-mi oferise, prin tăcere, un dar mai valoros decât toți banii din lume: șansa să o iau de la capăt fără teamă.
Au trecut câteva luni. Acum am un job stabil, fac voluntariat la un centru pentru femei abuzate și mă trezesc în fiecare dimineață cu altă lumină în suflet. Am păstrat cardul vechi, deși contul a fost închis. Îl țin într-o ramă, pe birou. Un memento că viața, oricât de întunecată pare uneori, are felul ei tainic de a se lumina.
Iar când prietenele mele mă întreabă cum de am reușit să mă ridic, zâmbesc și le spun adevărul:
„Pentru că, undeva, în liniște, cineva a crezut în mine.”