Surpriza de la bancomat

ionut

A doua zi dimineață, m-am dus la bancă. Mâinile îmi tremurau când am înmânat cardul casierei. — Aș dori să retrag tot soldul, am spus. A stat mult timp cu ochii în ecran, apoi s-a uitat la mine, vizibil nedumerită.

— Doamnă, mi-a spus cu o voce blândă, soldul nu este de 300 de lei. Inima a început să-mi bată cu putere. A întors monitorul spre mine. Cifra de pe ecran mi-a întunecat privirea. 987.000 de lei.

Genunchii mi s-au înmuiat când adevărul m-a izbit ca un val: tot ce am crezut timp de cinci ani era pe cale să se prăbușească…

— Este vreo greșeală? am șoptit, uitându-mă pierdută la ecranul care-mi pulsa în față ca o mirare imposibilă.

Advertisements

Casiera a dat din cap încet.

— Nu, doamnă, aici scrie clar. Contul e alimentat periodic… de cinci ani încoace. Transferuri lunare consistente, toate din același cont. Ion Popescu.

Am simțit cum mă cuprinde o amețeală, ca și cum tot ceea ce știam despre lume și despre mine fusese răsturnat. Ion? El depunea bani în fiecare lună, în tăcere, fără să mă caute, fără să-mi spună un cuvânt? Mă lăsase să trăiesc în mizerie, dar în același timp, părea că încercase să aibă grijă de mine, într-un fel ciudat, indirect, chinuitor.

Am ieșit din bancă ca o fantomă care pășește înapoi în lume, neștiind în ce să creadă. Aerul din decembrie era tăios, iar lumea părea să se miște prea repede pentru gândurile mele greoaie. M-am așezat pe o bancă, în fața unui magazin de jucării decorate pentru Crăciun, privind copiii râzând în fața vitrinelor. În acel moment, m-am simțit mai singură ca niciodată.

Cu banii aceia aș fi putut trăi bine. Aș fi putut să-mi cumpăr medicamentele, să mănânc decent, să-mi închiriez un apartament modest și să-mi recuperez o fărâmă de demnitate. Dar nu o făcusem, și nu pentru că nu puteam… ci pentru că nu știam. Pentru că Ion alesese să păstreze totul secret. Mă pedepsise? Sau mă protejase de mine însămi?

În seara aceea m-am întors în camera mea rece și am scos vechea cutie în care țineam scrisori, fotografii, resturi dintr-o viață cândva plină. Am găsit poza noastră de la nuntă. Eu, tânără, cu un buchet alb de crini. El, cu părul bogat și zâmbet timid. N-am mai plâns de ani buni, dar atunci lacrimile au curs fără oprire.

A doua zi am făcut ceva ce nu credeam că o să mai fac vreodată: l-am căutat pe Ion. Am aflat că locuia singur într-un apartament vechi din nordul orașului. Am luat un autobuz și, cu inima strânsă, am urcat cele patru etaje până la ușa lui. Am bătut. Niciun răspuns. Apoi, din spatele ușii, am auzit un căscat lung și pași greoi.

Ușa s-a deschis încet. Era el. Părul alb, obrazul brăzdat de riduri adânci, dar tot Ion. Ochii lui m-au fixat câteva secunde, apoi a rostit încet, ca și cum mă visase:

— Elena…

Am rămas tăcuți o clipă eternă. Apoi am intrat. Apartamentul era simplu, dar curat. Era clar că trăia singur. Pe o masă mică din sufragerie, am zărit o poză veche cu mine, într-o ramă de lemn. Mi s-a strâns inima. A început să-mi povestească totul.

După divorț, spune el, nu s-a simțit eliberat, ci gol. Spunea că mă iubea încă, dar că fusese prea mândru ca să o recunoască. Credea că merit mai mult, dar nu știa cum să ofere acel „mai mult” fără să mă rănească. Așa că a ales tăcerea. A decis să-mi dea bani, dar fără să-mi ceară nimic în schimb. Fără a-și impune prezența. “Dacă vrei, îi folosești. Dacă nu, e alegerea ta. Eu… n-am mai știut cum să vorbesc cu tine,” a spus el, cu o voce spartă.

Am stat împreună ore în șir. Am vorbit despre toate lucrurile nespuse. Despre copilul pe care nu l-am avut niciodată. Despre visele din tinerețe. Despre cum fiecare greșeală a fost, poate, o formă ciudată de iubire neînțeleasă. Apoi, el mi-a luat mâna în palmele lui îmbătrânite.

— Ți-am greșit. N-am știut să fiu bărbatul de care aveai nevoie. Dar niciodată, niciodată n-am încetat să te iubesc.

Am rămas fără cuvinte. Într-o lume care se grăbește să uite, noi doi stăteam pe marginea timpului, recuperând fiecare clipă pierdută. L-am întrebat de ce n-a spus nimic mai devreme.

— Pentru că m-am temut că nu vrei să mă mai vezi. Și mai bine să știu că ai ce-ți trebuie, decât să simt că te alung din nou.

Am plecat de acolo cu pași moi. Nu eram sigură ce urma. Nu puteam să anulez cei cinci ani de tăcere și nici durerea lor. Dar ceva în mine se schimbase. Nu mai eram doar o femeie abandonată cu un card bancar. Eram o femeie care supraviețuise. Care învățase că uneori iubirea nu se arată cum am vrea. Se ascunde în cele mai neașteptate locuri: într-un transfer bancar lunar, într-o poză păstrată pe un raft, într-un „Elena…” rostit după ani de tăcere.

Am folosit banii. Mi-am închiriat un apartament mic, dar luminos. Am început să merg la un centru de zi pentru seniori, unde am întâlnit oameni calzi și veseli. Am început chiar să țin un mic jurnal, în care scriam gânduri, amintiri, rețete vechi, vise uitate. M-am simțit, pentru prima dată în ani, vie.

Ion m-a vizitat o dată pe săptămână. Nu ne-am grăbit să reparăm totul. Am mers încet, cu pași mici. Într-o zi, mi-a adus o pungă cu castane coapte și o sticlă de vin fiert. Am râs. Am plâns. Am stat pe balcon, uitându-ne la oamenii grăbiți de pe stradă.

Într-o dimineață de aprilie, când liliacul înflorise sub geamul meu, Ion mi-a spus că ar vrea să ne mai dăm o șansă. Nu ca tinerii, ci ca doi oameni care au înțeles, în sfârșit, că viața nu e despre perfecțiune, ci despre prezență.

Am spus da. Dar nu cu entuziasmul unei adolescente, ci cu liniștea unei femei care știe cât valorează un „te iert” spus la timp.

Acum, când mă uit în urmă, nu-mi pare rău pentru anii pierduți. Fără ei, poate n-aș fi știut niciodată cine sunt, ce pot, ce merit. Povestea mea nu e despre bani. E despre vindecare. Despre demnitate. Despre iubire care supraviețuiește tăcerii. Și despre curajul de a deschide o ușă, chiar și când ai crezut că e închisă pentru totdeauna.